Vincenz Priessnitz


KDO BYL VINCENZ PRIESSNITZ?

Osoba jesenického rodáka Vincenze Priessnitze je v dnešní době známa snad všem. Především pak lidem, kteří se potýkají s problémy pohybového aparátu. Jeho tělu přirozené metody léčby pomocí zábalů a vody, nebo také terapie v přírodě, si získaly světový věhlas.

Narodil se 4. 10. 1799 jako 6. dítě chalupníka Jana Františka a Marie Terezie Evy Priessnitzových. V malé osadě Gräfenberg, vzdálené 2,5 km od města Jeseník. Jeho školou se stala příroda.

ZROD LÉČITELE

„Koho Bůh miluje, tomu dovolí žít v Jeseníkách,“ zní zdejší pořekadlo. A vskutku – rámec hor, zdravé lesy a prameny čisté vody lákají i dnes lázeňské hosty.

První úspěch zaznamenává Vincenz Priessnitz sám na sobě. Pomocí vody a obkladů se vyléčil z nehody, kdy mu vůz přejel hrudník a zle mu polámal žebra a pohmoždil vnitřnosti.

ÚSPĚŠNÝ PODNIKATEL

Z malého nenápadného hocha se díky úspěšnému vyléčení vlastního zranění stal vyhledávaný léčitel. Poté, co Císařská komise z Vídně povolila po důkladném studiu léčebných postupů provoz lázní, se jméno Vincenze Priessnitze začalo objevovat ve vědeckých knihách.

PRIESSNITZOVY LÉČEBNÉ LÁZNĚ

Priessnitzovy léčebné lázně leží v malebné poloze na svazích Studničního vrchu asi 2 kilometry od města Jeseník v nejsevernějším výběžku Slezska a Moravy. V průměrné nadmořské výšce 620 metrů nad mořem.

PŘEHLED NEJČASTĚJŠÍCH LÁZEŇSKÝCH PROCEDUR

Lidé navštěvují lázně kvůli lázeňským procedurám, které jsou zde nabízeny. Pro přehlednost uvádíme přehled nejčastějších lázeňských procedur. Mnohé z nich naleznete také v Priessnitzových léčebných lázních.

PRIESSNITZ V UNESCO

Lázně Jeseník dnes pulzují čilým životem. Především na nervové poruchy a kardiovaskulární choroby se tu léčí stovky až tisíce pacientů z celého světa.