Vincenz Priessnitz


PŘEHLED LÁZEŇSKÝCH PROCEDUR

Vodoléčba
Léčba oběhových a revmatických nemocí. Rozeznáváme až 5 typů vodoléčby. Součástí každé vodoléčby je rehabilitační bazén. Procedura je náročná časově i fyzicky, proto je lepší neplánovat si jiný program.

Koupele
Existuje mnoho druhů koupelí: např. minerální, uhličité, přísadové, bylinné, sulfanové nebo perličkové. Dle názvu se do koupele přidávají přísady, které mají na lidské zdraví různé účinky. Například minerální koupele s vysokým obsahem oxidu uhličitého (CO2) a minerálních solí zvyšují prokrvení pokožky. Perličkové koupele jsou zase vhodné u chronického zánětlivého onemocnění páteře, kloubů a poruchy prokrvení.

Podvodní masáž
Vanová koupel spojená s masáží proudem vody z masážní trysky, teplota vody je 37°C.

Hydrojet – mechanická masáž
Masáž prováděná proudem vody přes vyhřívané gumové lůžko – suchá procedura.

Léčebné cvičení v bazénu
Provádí se ve skupinách. Kromě efektu léčebné tělesné výchovy se zde příznivě uplatňuje vliv vody.

Klasická ruční masáž
Nejoblíbenější lázeňská procedura, zejména uplatňovaná při onemocnění pohybového aparátu.

Reflexní  masáž
Užívá se sestava speciálních technik a hmatů. Základní sestavy – šíjová, zádová a pánevní.

Reflexní nožní masáž
Jde o stimulaci akupresurních bodů na plosce nohy. Vhodné pro zlepšení rovnováhy, urychluje hojení a působí proti bolesti či při depresích.

Sigoroll
Speciální typ přístrojové masáže proti celulitidě a ke zpevnění ochablých svalů.

Suchá plynová koupel
Využívá se přírodní plyn a podává se formou suchých plynových koupelí a plynových injekcí. Zlepšuje prokrvení, působí protizánětlivě, urychluje hojení ran.

Slatinná koupel
Přírodní slatina těžená z rašelinišť se mísí s vodou a ohřívá se na teplotu 38°C. Nevhodné pro kardiaky a pacienty s hypertenzí. Pro lokální aplikaci se užívají slatinné zábaly.

Inhalace
Využívá se minerálních vod, které zlepšují funkci sliznice dýchacích cest, působí protizánětlivě, zkapalňují hlen a usnadňují vykašlávání.

Oxygenoterapie
Vdechování zvlhčeného kyslíku pomocí nosní sondy. Vhodné u onemocnění srdce, dýchacího ústrojí, dále ke zlepšení prokrvení a proti únavě.

Elektroléčebné procedury
Využívá se účinku elektroanalgesie a elektrostimulačního účinku.

Ultrazvuk
U onemocnění pohybového aparátu. V terapeutických dávkách působí jako mikromasáž.

Parafínový zábal
Lokální termoterapie. K přípravě se užívá bílý parafín s příměsí parafínového oleje. Parafín se na postižené místo nanáší štětcem nebo při ponoření do speciální nádoby.Procedura je vhodná při bolesti drobných kloubů na podkladě artrózy nebo přetížení, při bolesti páteře a hojení jizev. trvá cca 20 minut.

Masáž horkými lávovými kameny
Během terapie dochází k masáži pomocí horkých lávových kamenů. Přispívá k harmonizaci celého těla.

Uvolňující medová masáž
Jedná se o starou osvědčenou detoxikační metodu. Jedná se o masáž využívající detoxikačních účinků medu. Dochází tak k odstraňování starých usazenin a jedů až z hloubky tělesných tkání.

Baňkování
Speciální technika využívající baněk aplikovaných na energetické dráhy těla, čímž se tok energie v těchto drahách harmonizuje. Používá se v kombinaci s masážními technikami. Má významný účinek pro zlepšení celkové kondice a snižuje bolestivost v daných oblastech těla.

Shia-tsu
Technika shia-tsu je prastará japonská léčebná metoda, teoretickou základnu mu poskytuje tradiční čínská medicína. Masážní techniky využívají tlaku palců, prstů a dlaní, popř. kolen, loktů nebo chodidel. Celkově dochází k obnově energetické rovnováhy těla. Cílem shia-tsu je podporovat proces sebeuzdravování a osobního růstu skrze vyrovnávání energie Ki/Čchi v těle.